342023REC14 - TrimLine™ Rectangle RECYCLE Waste Container 23 Gallon - Blue
file_download Lo-Res | file_download Hi-Res | file_download TIF
file_download Lo-Res | file_download Hi-Res | file_download TIF- photo_library See All
file_download Lo-Res | file_download Hi-Res | file_download EPS
Details
- Item Number
- 342023REC14
- Case Pack
- 4 ea
Features
- RECYCLE stamped slim rectangle waste container fits neatly beside work tables or in narrow spaces
- Textured surface resists scuffs and marking
- Integrated tabs prevent liners from slipping into container
- Hand grips on container bottom simplify lifting and emptying
- Smooth inner surface is easy to clean
- BPA Free
This product was made in the USA.
Recyclable: “4” signifies low-density polyethylene (LDPE).
Available in 2 Colors
Other Products from Bronco™ Waste Containers & Lids
| US | Metric | |
|---|---|---|
| Length | 11.00in | 27.94cm |
| Width | 20.00in | 50.80cm |
| Height | 30.00in | 76.20cm |
| Weight | 6.00lb | 2.72kg |
| Capacity | 23.00gal | 87.06l |
| Min Temperature | -50.00°F | -45.56°C |
| Max Temperature | 120.00°F | 48.89°C |
| Base Length | 8.00in | 20.32cm |
| Base Width | 17.00in | 43.18cm |
| Cut Out Length | 19.25in | 48.90cm |
| Cut Out Width | 9.25in | 23.50cm |
| Material | Polyethylene (LLDPE) | |
| Country of Origin | United States | |
| Each UPC | 077838202975 | |
| Case GTIN | 10077838202972 | |
| US | Metric | |
|---|---|---|
| Case Weight | 24.00lb | 10.89kg |
| Case Cube | 5.91ft3 | 0.17m3 |
| Case Length | 43.50in | 110.49cm |
| Case Width | 20.62in | 52.39cm |
| Case Height | 11.38in | 28.89cm |
| Pallet Case Qty | 8 | |
| Pallet Tier | 2 | |
| Pallet High | 4 | |
| Harmonized Code | 392490.5650 | |
| Freight Class | 175 | |
Lids
Accessories
| Product | Description | Case | ||
|---|---|---|---|---|
| Pack | Weight | Cube | ||
| Lids | ||||
| Accessories | ||||
369210 | TrimLine™ | 1ea | 6.60lb | 1.61ft³ |
| Product | Case | Length | Width | Height | Weight | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pack | Weight | Cube | |||||
342024 | 4ea | 9.55lb | 2.83ft3 | 20.19in | 11.56in | 4.50in | |
369210 | 1ea | 6.60lb | 1.61ft3 | 22.00in | 14.00in | 8.00in | 12.00lb |